Logo Byczyny

Lokalizacja szkoły

Internat "Julia" przy zespole szkół nr 4

Partnerski Program British Council dla instytucji Addvantage

Dolnośląski program policyny ALFA

Certyfikat "Wiarygodna szkoła"

Invest Park- współpraca

Projekt "Polacy na kresach" - odnowa polskiego, przedwojennego cmentarza przez uczniów

Szkoła nauki jazdy

Karta szkolna

Ogólnopolska akademia programowania

Dolnośląska społeczna akcja "Mogiłę pradziada..."

Projekt zabłyśnij talentem

Projekt modernizacji szkoły

Wałbrzyski Ośrodek Kultury

Bezpłatna gazeta 30 minut

 

Dzień Otwarty 20.04.2024

Po raz dziesiąty grupa uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu spotkała się ze swoimi rówieśnikami z Jack - Steinberger - Gymnasium w Bad Kissingen (Niemcy). Spotkała aranżowane są przez nauczycielkę języką niemieckeiego w naszej szkole - p. Zofię Wawrzyniak, która od 10 lat współpracuje z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Opieki nad Więźniami Byłych Obozów Koncentracyjnych i Gett. W spotkaniu uczestniczyła p. Iwona Rychlik, reprezentująca wydział Spraw Społecznych i Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Niemieccy nauczyciele i uczniowie przyjeżdżają rokrocznie od 19 lat w ramach współpracy z fundacją Maximilian - Kolbe - Werk, założoną w 1973r. Fundacja zrzesza setki wolontariuszy, pracujących na rzecz porozumienia, pojednania i pokoju, a także niesienia pomocy żyjącym jeszcze byłym więźniom obozów koncentracyjnych.

Delegacja niemiecka spędza w Wałbrzychu 3 dni, podczas których spotyka się z Zarządem Stowarzyszenia, ale przede wszystkim odwiedza obłożnie chorych w ich domach, wręczając im przy tym paczki okolicznościowe.

Mimo, iż niełatwo namówić młodych ludzi na tego typu spotkanie, zwłaszcza w sobotnie popołudnie i wieczór, zawsze znajduję kilkuosobową grupkę, która mi towarzyszy - mówi opiekunka grupy. W bieżącym roku szkolnym byli to Anita Rzońca, Magda Dereń, Monika Witczak, Kamil Cebulski, Grzegorz Macko i Filip Wichowski. Większość z nich po raz drugi, bo jeśli już się zdecydowali, nie żałują. Poznają nowych ludzi, wymieniają poglądy, sprawdzają swoje umiejętności językowe. Bywa, iż te krótkie spotkania przekształcają się w dłużej trwające znajomości czy przyjaźnie. Są to jednak przede wszystkim dla młodego pokolenia "żywe" lekcje historii, gdzie młodzi ludzie dowiadują się o gehennie członków Stowarzyszenia z okresu ich młodości.

Opublikował: 
Powrót do poprzedniej strony »
Projekt "Zwiększenie wykorzystania e-usług publicznych w gminie Wałbrzych"
Stworzenie i wdrożenie systemu dziennika elektronicznego (E-SZKOŁA):
szkoły otrzymają jednolite oprogramowanie i infrastrukturę sieciową - elektroniczne dzienniki, a nauczyciele laptopy, w tym laptopy łaczące funkcje laptopa i tabletu umożliwiajacych dostęp do szkolnego systemu poza szkołą, np. dla nauczycieli wychowania fizycznego
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera