Logo Byczyny
Logo Szkoły

Relacja z wymiany polsko-niemieckiej

Godło Polski
[plugin_weather,type='weather_day',template='0']

Lokalizacja szkoły

Internat "Julia" przy zespole szkół nr 4

Partnerski Program British Council dla instytucji Addvantage

Dolnośląski program policyny ALFA

Certyfikat "Wiarygodna szkoła"

Invest Park- współpraca

Projekt "Polacy na kresach" - odnowa polskiego, przedwojennego cmentarza przez uczniów

Szkoła nauki jazdy

Karta szkolna

Ogólnopolska akademia programowania

Dolnośląska społeczna akcja "Mogiłę pradziada..."

Projekt zabłyśnij talentem

Projekt modernizacji szkoły

Wałbrzyski Ośrodek Kultury

Bezpłatna gazeta 30 minut

 

Dzień Otwarty 20.04.2024

Niedziela, 3. kwietnia 2022
O godzinie 15 wyjechaliśmy z parkingu przy ulicy Kasztanowej. Podczas podróży zatrzymała nas policja za zbyt dużą prędkość i kierowca musiał zapłacić mandatL. Dalsza podróż minęła nam spokojnie. Przed godziną 18 dojechaliśmy do Ostritz. Po kolacji spędziliśmy wspólnie wieczór rozmawiając i poznając się z nowymi kolegami.


Poniedziałek, 4. kwietnia 2022

Po zjedzeniu śniadania i wspólnych grach integracyjnych, leśniczy opowiadał o mieście Ostritz, które jest modelowym miastem ekologicznym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii i zakresu energii odnawialnej produkuje ono cztery razy więcej energii elektrycznej, niż zużywają jego mieszkańcy, przez co stanowi przykład, jak powinny działać inne miasta. Później udaliśmy się na spacer to tego oddalonego od klasztoru miasteczka. Zwiedziliśmy między innymi elektrownię produkującą energię przez spalanie biomasy. Leśniczy tłumaczył nam, na czym powinniśmy skupiać się, jako społeczeństwo przy planowaniu przyszłości. Porównał to do trójnogiego stołu, który po złamaniu się jednej nogi, przewraca się. Trzy nogi to: ökologie, ökonomie und soziale aspekte. Po obiedzie leśniczy zabrał nas na spacer do lasu mówiąc o zrównoważonej gospodarce leśnej. Później udaliśmy się do oczyszczalni ścieków, wykorzystującej specjalne bakterie do filtrowania i oczyszczania wody. Następnie chętni mogli pobiegać razem z Panem Michelem. Po kolacji spędziliśmy czas razem z naszymi niemieckimi przyjaciółmi.


Wtorek, 5. kwietnia 2022
We wtorek odbyła się wycieczka do Görlitz. Po zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy pieszo na stację kolejową znajdującą się także w Ostritz( mieście w którym mieszkaliśmy). Po 15 minutach ok. godziny 10 dojechaliśmy do celu. Udaliśmy się do centrum miasta, żeby móc zwiedzić muzeum poświęcone Śląsku. Następnie był czas, w którym mogliśmy zjeść coś i zwiedzić miasto. Później zostaliśmy podzieleni na grupy polsko- niemieckie i zostaliśmy oprowadzeni po mieście, zwiedziliśmy największy kościół protestancki, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, osłuchali się bardziej z j.niemieckim oraz miło spędziliśmy czas. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Ostritz. Po kolacji mieliśmy wieczór gier.


Środa, 6.kwietnia 2022
Z samego rana odwiedziła nas siostra zakonna. Interesująco opowiadała nam o swoim życiu i jak trafiła do klasztoru. Powiedziała nam także o panujących w klasztorze zasadach. Następnie oprowadziła nas po klasztorze. Aby sprawdzić czy słuchaliśmy uważnie, zrobiono nam grę terenową. Pracowalismy w czteroosobowych grupach: dwóch Niemców i dwóch Polaków. Następnie udaliśmy się już na ostatni obiad. Chętne osoby mogły uczestniczyć we wspólnym biegu. Mieliśmy już ostatnią okazję, aby się zintegrować z naszymi niemieckimi kolegami i koleżankami. Uczestniczyliśmy w zabawach prowadzonych przez animatorki. Uczyliśmy swoich partnerów polskich słów tj. wiewiórka, dziupla, trzęsienie ziemi. Ostatniego wieczoru odbyły się popisy. Każdy pokój miał za zadanie coś wymyślić. Odbywały się liczne gry i zabawy. Nasz koleżanka zagrała nam na pianinie, a jeszcze inni pokazali nam swoje wokalne talenty. Tego dnia rozeszliśmy się bardzo późno do swoich pokoi.


Czwartek, 7. kwietnia 2022
Po pożegnaniu z Niemcami o godzinie 11 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze byliśmy w Mcdonaldzie, dlatego dopiero około godziny 15 byliśmy na miejscu.
WYMIANĘ DOFINANSOWAŁA POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY.
Poznaliśmy nowych ludzi z innego kraju. Doskonaliliśmy swoje umiejętności językowe. Zwiedziliśmy również przepiękne miasto Görlitz . Wyjazd bardzo nam się podobał, chociaż mógłby być dłuższy.

1F1AF9D5-7407-4A02-AAD4-739B89AA1ECD.jpeg

Opublikował: Administrator Strony
Powrót do poprzedniej strony »
Projekt "Zwiększenie wykorzystania e-usług publicznych w gminie Wałbrzych"
Stworzenie i wdrożenie systemu dziennika elektronicznego (E-SZKOŁA):
szkoły otrzymają jednolite oprogramowanie i infrastrukturę sieciową - elektroniczne dzienniki, a nauczyciele laptopy, w tym laptopy łaczące funkcje laptopa i tabletu umożliwiajacych dostęp do szkolnego systemu poza szkołą, np. dla nauczycieli wychowania fizycznego
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera